Zestaw hydroforowy służy do podnoszenia ciśnienia wody w budowach oraz sieciach. Nim zdecydujemy się na dobór danego narzędzia, należałoby przemyśleć parę elementów. Klasyczny zestaw hydroforowy składa się z systemu pompowego z kolektorami oraz wyposażeniem, umieszczonego na ramie standardowej, i ze pojemnika ciśnieniowego, natomiast również systemu zarządzania oraz zabezpieczeń. Zespół pompowy to system jednej czy paru związanych pomp, we współzależności od oczekiwań instalacji czy sieci.

Mechanizm funkcjonowania

Pompa, będąca składnikiem zestawu hydroforowego, napełnia wodę z sieci do pojemnika. Jej praca jest sprawdzana za pomocą presostatu, jaki mierzy ciśnienie wewnątrz hydroforu. We współzależności od jego wskazań, więc wielkości ciśnienia, pompa jest uruchamiana czy wyłączana. W pojemniku ciśnieniowym ustalone są dwa poziomy wody – maksymalny oraz minimalny. Nad lustrem wody znajduje się poduszka sprężonego powietrza. Kiedy woda jest wykorzystywana do sieci, występuje rozprężenie. Zarazem ciśnienie powietrza w hydroforze maleje, aż uzyska wartość minimalną. Wtedy załącza się pompa, jaka rozpoczyna bić wodę do pojemnika.

Pojemność hydroforu do domu jednorodzinnego

Zbiorniki hydroforowe mają duży obszar zawartości, co zapewnia stosowanie ich do wymogów, w jakich mają działać. W mieszkalnictwie jednorodzinnym poleca się wykorzystywać hydrofory o zawartości nie niższej aniżeli 100 l. Przy 3-5 osobach mieszkających w gospodarstwie domowym odpowiednią wartością jest 150 l. Wielkość pojemnika należy także dostosować do wymiarów instalacji wodociągowej domu, gdyż nie zostanie to bez znaczenia dla ciśnienia wody przechodzącej w rurach.