Projektowanie wnętrz to proces, który może odbywać się na więcej niż jednej płaszczyźnie. Kompleksowy projekt łazienki czy kuchni będzie czymś innym niż propozycja jej aranżacji. Przy wykonywaniu całościowego projektu i planu funkcjonowania wnętrza budynku trzeba mieć na uwadze to, że projekt ten musi spełniać wszystkie niezbędne wymogi technologiczne, które pozwolą mu na poprawne działanie.

Przed przystąpieniem do procesu projektowania osoba, która zajmuje się daną realizacją musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z zamawiającym. Jasne i konkretne oczekiwania, które przedstawione zostaną jeszcze przed przystąpieniem do realizacji projektu pozwolą uniknąć wielu nieporozumień, a także sprawią, że nakład czasu i środków finansowych zostanie znacznie zredukowany.

Należy jednak pamiętać, że często klienci nie mają jasno sprecyzowanych oczekiwań, wychodzą też z założenia, że projektant czy architekt, który podejmuje się danego zlecenia powinien przedstawić propozycję gotowego rozwiązania, które sprosta ich oczekiwaniom. Proces komunikacyjny na linii zamawiający – wykonawca może przebiegać różnie, w zależności od tego, w jak wysoce są rozwinięte umiejętności interpersonalne każdej ze strony.

Nierzadko bywa również tak, że komunikacja werbalna nie jest wystarczającym nośnikiem informacji w przypadku badania potrzeb klienta i wtedy też doskonałym rozwiązaniem jest właśnie stworzenie wizualizacji wnętrza. Profesjonalna wizualizacja, która powstanie na samym początku tworzenia projektu jest w stanie przekazać więcej informacji niż wielogodzinne narady i omawianie projektu. Przy obecnej powszechności BIM w procesie projektowania, dostępne na rynku oprogramowanie do projektowania i aranżacji wnętrz pozwala na komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu w czasie rzeczywistym, a także na natychmiastowe wprowadzanie zmian, monitorowanie potrzeb, a także utworzenie dostępu do danych dla klienta, który dzięki temu będzie miał możliwość od początku stać się integralną jego częścią. https://www.archline-polska.pl/projektowanie-wnetrz/