Światła do jazdy dziennej usprawniają zabezpieczenie, lecz należy pamiętać o tymże, iż nie zmieniają świateł mijania Nie wykorzystujemy słabej klasy świateł do jazdy w dzień – nie spełniają własnej funkcji, mogą również irytować pozostałych użytkowników drogi Poszczególne światła do jazdy dzień mogą pobierać dużo prądu, zwróćmy na to uwagę. Pamiętajmy, iż światła do jazdy dziennej służą tylko i wyłącznie do jazdy w dzień podczas odpowiedniej przejrzystości powietrza. Podczas deszczu, mgły, natomiast też w tunelu zawsze należy włączyć światła mijania!
Światła do jazdy dziennej
Światła do jazdy dziennej wymagają mniej energii aniżeli światła mijania, co może oddziaływać na wykorzystanie paliwa. Należy natomiast pamiętać, iż światła do jazdy dziennej nie służą do świecenia drogi przed nami, mają tylko zagwarantować widzialność pojazdu dla pozostałych kierowców. Z tego względu można ich wykorzystywać tylko w warunkach naturalnej czystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Przeważnie pojazdy zaopatrzone fabrycznie w światła do jazdy dziennej, mają też w sensor zmierzchu, jaki wyklucza potrzebę tradycyjnego włączania świateł mijania. Nie zawsze dokładnie błyskawicznie odpowiada on na zmianę wymogów pogodowych. Więc pomimo posiadania trybu “auto” we własnym pojeździe, należy ręcznie włączyć odpowiednie światło. Jest to ważne podczas opadów deszczu lub mgły, gdy światła pozycyjne z tyłu mogą wciąż nie świecić.
Funkcja świateł dziennych
DRL-e zostały wykonane przede wszystkim dla oszczędności. Stosowane zamiast świateł mijania znamiennie odciążają akumulator, przyczyniają się do obniżenia wykorzystania paliwa, nie rażą kierowców oraz pieszych (o ile nie są stosowane po zmierzchu), eksploatują zdecydowanie mniej energii (choćby kilkanaście razy mniej aniżeli światła mijania). W efekcie zarówno same żarówki, jak również reflektory świateł mijania zużywają się zdecydowanie wolniej. Należałoby też pamiętać, iż same diody LED, w jakie zaopatrzone są światła dzienne, są znacznie trwalsze aniżeli zwykłe żarówki, więc nie musimy się denerwować, np. iż się przepalą.
Jak funkcjonują światła do jazdy dziennej?
Mając choćby pięć razy niższą moc, z całą stanowczością światła dzienne nie mogą zostać uznane za takie, jakie oświetlają drogę w sposób umożliwiający poruszanie się po niej. Zrobiono je właściwie po to, by kosztem niższego wykorzystania energii zachować większą widoczność samochodu na ulicy. Budowa ich reflektora też jest inna oraz wiąże się z tymże fakt, iż wykorzystanie tego rodzaju światła po zmierzchu może powodować rezultat natychmiastowego oślepienia pozostałych kierowców. W nowych pojazdach oświetlenia owe zintegrowane są w reflektor główny.