Procesor to część komputera, którą można uznać za jego mózg. Głównym zadaniem procesora jest wykonywanie instrukcji i podejmowanie decyzji, więc nie jest zaskoczeniem, że jednym z dwóch najważniejszych czynników decydujących o szybkości działania komputera (drugim jest pamięć) jest to, jak szybko procesor potrafi wykonać obie te czynności. Procesory można podzielić na generacje w zależności od ich procesu produkcyjnego (sposobu wykonania), przy czym każda kolejna generacja zawiera zazwyczaj więcej tranzystorów i działa szybciej niż poprzednie.
Najnowsza generacja procesorów jest znana jako “32-nanometrowa”, co odnosi się do wielkości poszczególnych elementów procesora. Jeden nanometr to jedna miliardowa część metra, wielokrotnie mniejsza od szerokości ludzkiego włosa – 32 nm oznacza więc, że każdy tranzystor składa się z maleńkiego kawałka krzemu o szerokości mniejszej niż jedna trzecia szerokości włosa. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ mniejsze tranzystory pozwalają na upakowanie większej ich liczby na jednym obszarze, co oznacza większą moc obliczeniową na mniejszej przestrzeni!
Opisany powyżej procesor jest przykładem procesora określanego mianem jednordzeniowego, ponieważ posiada tylko jeden rdzeń (inaczej nazywany procesorem lub jednostką centralną). Więcej na bastille.pl