Stycznik jest urządzeniem, które wykorzystuje się bardzo często w różnych układach elektrycznych i elektronicznych. W poniższym poradniku przedstawimy jego sposób działania, a także dowiemy się gdzie najczęściej spotykamy tego typu urządzenia. Porównamy też styczniki do przekaźników, ponieważ te pojęcia często używane są zamiennie. Oznaczają jednak urządzenia elektryczne o podobnym sposobie funkcjonowania, ale spełniające nieco inne role.

Zasadniczo funkcją stycznika jest umożliwienie sterowania obwodami elektrycznymi (ich załączanie i wyłączanie), w których płyną duże prądy. Można to robić za pomocą osobnego obwodu o niskim prądzie (tzw. obwód sterujący), który może być aktywowany za pomocą niewielkiego przełącznika lub urządzenia elektronicznego. Właśnie dlatego styczniki są tak chętnie wykorzystywane w układach automatyki przemysłowej, gdzie może ich pracować nawet kilkadziesiąt lub kilkaset. Znajdują jednak zastosowanie nie tylko tam, spotkamy je bowiem w maszynowni windy, a także w zastosowaniach domowych, np. pracujące jako włączniki do dużych silników.

W przeciwieństwie do przekaźników, styczniki https://elektryk-sklep.pl/producent-weidmuller-11112 mogą pracować zarówno na prądzie stałym jak i przemiennym (jednofazowym i trójfazowym). Potrafią też rozłączać prądy dochodzące nawet do kilkuset amperów, podczas gdy przekaźniki zazwyczaj pracują w obwodach, gdzie prądy do najwyżej kilkadziesiąt amper. Konstrukcyjnie jednak obydwa te rozwiązania są do siebie w pewien sposób podobne. Zarówno stycznik jak i przekaźnik posiadają styki robocze (wysoko-prądowe) które po aktywacji urządzenia zostają zwarte i przekazują prąd, oraz styki sterujące (nisko-prądowe). Te drugie zasilają elektromagnes w postaci cewki, który przyciąga zworę styków roboczych i w ten sposób umożliwia przepływ prądu. Pobór prądu przez cewkę to od kilkunastu miliamper (przekaźniki) do maksymalnie kilku amper (styczniki).