Cukrzyca to poważna choroba, która pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie przetwarzać cukru we krwi. Istnieją dwa główne typy cukrzycy, typu 1 i typu 2. Cukrzyca typu 1, znana również jako cukrzyca insulinozależna lub cukrzyca młodzieńcza, zwykle rozwija się w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym. W cukrzycy typu 1 trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który pomaga regulować poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować zastrzyki z insuliny, aby przeżyć.

Cukrzyca typu 2, znana również jako cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca dorosłych, zwykle rozwija się w wieku dorosłym. Jednak coraz więcej dzieci i młodzieży zapada na tę postać choroby z powodu złej diety i siedzącego trybu życia. W cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub komórki nie wykorzystują odpowiednio wytwarzanej insuliny. W rezultacie poziom cukru we krwi może wzrosnąć do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar, ślepota, niewydolność nerek i amputacja. Na szczęście jednak dostępne są terapie, które mogą pomóc chorym na cukrzycę w radzeniu sobie z ich stanem i długim, zdrowym życiem.

Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza w celu przeprowadzenia kontroli i przestrzegać zalecanego planu leczenia. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia są również niezbędne do kontrolowania cukrzycy. I wreszcie, jeśli jesteś palaczem, rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia, zarówno ogólnie, jak i szczególnie, jeśli masz cukrzycę. diabetyk24.pl