Uważa się powszechnie, że krzesło odpowiednio dobrane to podstawa, gdy spędzamy całe dnie za biurkiem. Jednak tutaj niezmiernie ważne jest także samo biurko. Ma ono spory wpływ na sam komfort pracy. Znacznie większa uwagę przykładamy do znalezienie odpowiedniego fotela, a na biurko zwraca uwagę mało kto.

Biurko zyskało rangę tak ważne sprzętu, jak łóżko, stół czy też wygodny fotel. Nie może zabraknąć go w żadnym mieszkaniu. W końcu przy nim spędzamy bardzo dużo czasu nawet, gdy nie pracujemy w biurze. Jeśli biurko nam nie służy do pracy czy też do nauki, to wykorzystujemy je zapewne w rozrywkowych celach. Na jego blacie spoczywa najczęściej komputer, przy którego pomocy przeglądamy wszelkie zasoby internetowy. Z tego właśnie powodu wybór meble odpowiedniego jest taki istotny. Źle dobrany, znacząco może obniżyć nasz komfort pracy oraz także zabawy. Może niestety spowodować dotkliwe bóle rąk, jak i także pleców.

Przeznaczenie biurka

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki najczęściej sposób będziemy z biurka korzystać. Potrzeby graczy komputerowych różnią się od potrzeb uczniów czy też pracowników biurowych. Gracze wymagają modeli biurka specjalnie zaprojektowanego pod komputer. Takowe biurka posiadają miejsca dedykowane na stacjonarne urządzenia oraz także komory na kable się płatające. Dla uczniów czy też dla osób wykonujących bardziej pracę papierkową niż komputerową, lepsze będą biurka z szerszym blatem oraz także obszernymi i licznymi szufladami, w których miejsce znajdą książki, dokumenty oraz także inne bibeloty.

Ergonomia

Gdy zastanawiamy się na poważnie nad zakupem biurko, nie wolno nam pominąć takowego elementu, jak jego ergonomia. Dobry mebel pomaga nam utrzymywać postawę prawidłową ciała, dzięki czemu zapewnia dosyć wysoki komfort pracy. Biurko dopasować należy do wzrostu użytkownika, warto zatem dokonywać przymiarek  “na żywo”, siadając przy każdym z modeli z osobna. Ręce spocząć powinny nam swobodnie na blacie. Sprawdźmy, czy się nie garbimy, jak i także czy przedramiona z tułowiem tworzą kąt prosty. Im jesteśmy wyżsi, tym także wyższe musi być nasze biurko.

Dla osoby o średnim wzroście najlepszy okaże się blat, który znajduje się na wysokości między 70 a 75 centymetrów. Z kolei dla osób wyższych jest to około 80 centymetrów. Dzieciom w szkolnym wieku będzie wygodnie przy biurku nie większym niż 55 – 60 centymetrów. Mebel do pracy również musi pozostawiać sporo przestrzeni dla nóg, a więc przynajmniej 70 centymetrów głębokości.