PKS to określenie Państwowych Komunikacji Samochodowych, czyli przedsiębiorstw państwowych zajmujących się transportem drogowym w Polsce. PKS-y powstały jeszcze w czasach PRL-u i wtedy oferowały jedyną oficjalną opcję przemieszczania się po kraju. Dziś sytuacja wygląda inaczej.

W Polsce wciąż działa wiele firm transportowych, które korzystają z nazwy PKS, ale już bez większych związków z państwem. Dobrej jakości PKS-y oferują przede wszystkim wygodne i bezpieczne połączenia przewoźne na różnych trasach po Polsce.

Dlaczego warto korzystać z PKS-ów?

PKS-y to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z transportu indywidualnego. Warto poznać kilka argumentów za korzystaniem z tego typu oferujących transport samochodowy przedsiębiorstw:

Pierwszym z nich jest przede wszystkim niższa cena biletu. Koszt podróży PKS-em zwykle jest niższy, niż w przypadku korzystania z prywatnego transportu. Właściciele firm transportowych zdają sobie sprawę z tego, że duża liczba pasażerów to gwarancja osiągania większych zysków i dlatego starają się utrzymać swoje ceny na konkurencyjnym poziomie.

PKS-y – jak korzystać i jak kupić bilety?

PKS-y to bardzo popularny sposób przemieszczania się w Polsce. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących korzystania z tej formy transportu:

Bilety na przejazd PKS-em można kupić bezpośrednio na dworcu przez pracowników przedsiębiorstwa, ale też online lub przez aplikacje mobilne, proponowane przez samych przewoźników. Najlepiej kupować bilety wcześniej, wtedy łatwiej o gwarantowany przejazd i atrakcyjne ceny.