Dlaczego nieznajomość prawa szkodzi? Dlaczego w ogóle ma znaczenie, że ludzie znają prawa, od których zależy ich życie i byt?

Po pierwsze, nie możesz podjąć decyzji o tym, jak postępować w świecie, w którym nie wiesz, jakie są konsekwencje twoich działań. Niewiedza ogranicza możliwości wyboru i ogranicza zdolność do podejmowania świadomych wyborów. Prowadzi to do tego, że ludzie podejmują większe ryzyko niż powinni, ponieważ nie znają rzeczywistych konsekwencji swoich działań. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że w ogóle podejmują jakiekolwiek ryzyko.

W naszym codziennym życiu polegamy na informacjach. Spodziewamy się, że jeśli podejmiemy pewne działania, to pewne rzeczy się wydarzą – tak właśnie przechodzimy przez nasze dni, nie zastanawiając się nad każdą czynnością, którą podejmujemy. Jeśli nie wiesz, że coś jest nielegalne – nawet jeśli powinieneś był wiedzieć – to według ciebie jest to legalne i możesz to zrobić. Nie zastanawiasz się nawet, czy ma to znaczenie, bo nie ma powodu, by zakładać, że ma.

Drugim powodem, dla którego nieznajomość prawa boli, jest to, że kiedy ludzie łamią prawa i naruszają zaufanie do innych ludzi, wszyscy cierpią z powodu utraty sprawiedliwości w społeczeństwie. Kiedy ludzie łamią prawo i pozostają bezkarni za swoje nielegalne działania.

Więcej na: finanseweb.pl